Horses
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Horses

Horses and everything about them
 
ИндексPortalГалерияПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Хафлингери

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
horses_are_beauty
Admin
Admin
horses_are_beauty


Брой мнения : 357
Join date : 11.03.2008
Age : 28
Местожителство : София, Drujba City

Хафлингери Empty
ПисанеЗаглавие: Хафлингери   Хафлингери Icon_minitimeСъб Окт 03, 2009 10:54 am

Създаването на породата Хафлингер е започнало през 1876 г. Първопричината за създаването й била необходимостта на австрийската армия от планински товарни коне. За целта са използвани местни кобили, които първоначално били кръстосвани с Шагия и Гидран, а по-късно за подобряване на някои екстериорни качества - с чистокръвни арабски коне. През 1874 г. е внесен ориенталският жребец Ел Ведави XXIII, роден в 1868 г. От него за племенни цел са използвани синовете му 14 Фолие 1-77 и Хафлинг. Полученото от тях потомство е разпространено в района на Тирол. През 1898 г. е призната официално за порода коне под името Хафлингер.

До началото на Първата световна война от тази порода е имало 400 кобили майки, които били получени в резултат на много строга селекция по отношение на типа и екстериора. Периодът между Първата и Втората световна война е период на разширение на ареала за разпространение на породата Хафлингер и увеличаване на нейния брой. Особено бързо започва да се развива след Втората световна война като дребна невзискателна универсална порода коне. Височината при холката на кобилите е от 132 до 142 см, а на жребците - от 137 до 144 см. Стопанското й предназначение е равностранно. Отглеждани в планински райони от 1100 до 1700 м надморска височина, конете от порода Хафлингер се тренират, изпитват и използват за впряг, езда и носене на товар. Заедно с развитието на породата се е изградила и структурата й. В резултат на линейното развъждане при много строга селекция качествата на породата са затвърдени и се предават в потомството. Универсалните й качества и невзискателността по отношение на храненето са я наложили в 30 страни на света. Най-голямо разпространение породата коне Хафлингер има в Австрия, Швейцария, Франция, Холандия, Турция, Сърбия , Албания, САЩ, Англия, Чехия, Словакия, Полша, Бразилия и др.

Конете от породата Хафлингер се отличават с нисък ръст, красива глава, къса шия със силно развита мускулатура. Холката е ниска и постепенно се прелива с гърба. Тялото е удължено с широк закръглен гръден кош. Крупата е широка, раздвоена, с развита мускулатура. Крайниците са относително ниски с добре развита костна система. Цветът на косъма на конете е изабела. Гривата и опашката на конете от породата Хафлингер са покрити с обилно разрити покривни косми, което придава на конете особена красота. Имат добър нрав, леко се поддават на обучение в различни видове работа. Достъпни са за работа от възрастни, деца и неопитни работници. Конете от породата Хафлингер спокойно може да изчакват с часове на едно място, без да създават проблеми.

Хафлингери Haflinger_1
Хафлингери Haflinger_2
Върнете се в началото Go down
http://www.my-life-horses.bulgarianforum.net
koncemilo
кон на 10 години
кон на 10 години



Брой мнения : 196
Join date : 23.09.2009

Хафлингери Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Хафлингери   Хафлингери Icon_minitimeПон Окт 05, 2009 3:28 pm

Много информативна статия! Дано и в България да има повече от тези коне.
Върнете се в началото Go down
koncemilo
кон на 10 години
кон на 10 години



Брой мнения : 196
Join date : 23.09.2009

Хафлингери Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Хафлингери   Хафлингери Icon_minitimeПет Окт 16, 2009 12:04 pm

Вече и аз мога да се похваля, че съм яздила хафлингер - наш Хачо! Впечатленията ми са отлични - той е уравновесен и послушен и разбира от малко. Даже се сеща да направи и неща, които не ми е ясно дали му ги задавам правилно. Умник и добряк!
Върнете се в началото Go down
horses_are_beauty
Admin
Admin
horses_are_beauty


Брой мнения : 357
Join date : 11.03.2008
Age : 28
Местожителство : София, Drujba City

Хафлингери Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Хафлингери   Хафлингери Icon_minitimeПет Окт 16, 2009 4:38 pm

Да, моя Хачинко голям ми е сладур и тръса много ме кефи, адски е бърз, понеже бяхме с големи коне на полска и той, понеже не искаше да изостава, не можах да разбера в ходом ли е, в тръс ли е... Много е сладък I love you

П.П.Кои неща не са ти ясни? Смисъл какво е правил сам? Вие нали само се разхождахте?
Върнете се в началото Go down
http://www.my-life-horses.bulgarianforum.net
koncemilo
кон на 10 години
кон на 10 години



Брой мнения : 196
Join date : 23.09.2009

Хафлингери Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Хафлингери   Хафлингери Icon_minitimeСъб Окт 17, 2009 4:59 pm

Не ми бяха ясни завоите, но днес ги разбрах! Бяхме с Роро, но нещата са принципни. Сега като знам как да завивам правилно съм сигурна, че и Хачо ще ме слушка.
Върнете се в началото Go down
horses_are_beauty
Admin
Admin
horses_are_beauty


Брой мнения : 357
Join date : 11.03.2008
Age : 28
Местожителство : София, Drujba City

Хафлингери Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Хафлингери   Хафлингери Icon_minitimeСъб Окт 17, 2009 8:58 pm

Защо не споделиш в "Конен спорт"? Интересно ми е какво точно на завоите...
Върнете се в началото Go down
http://www.my-life-horses.bulgarianforum.net
koncemilo
кон на 10 години
кон на 10 години



Брой мнения : 196
Join date : 23.09.2009

Хафлингери Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Хафлингери   Хафлингери Icon_minitimeНед Окт 18, 2009 1:11 pm

Добра идея!
Върнете се в началото Go down
...Horse Girl*
Admin
Admin
...Horse Girl*


Брой мнения : 196
Join date : 16.07.2010
Age : 24
Местожителство : Добрич

Хафлингери Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Хафлингери   Хафлингери Icon_minitimeПон Авг 30, 2010 2:54 pm

Обожаввам Хафлингери! I love you Ето снимка:
Хафлингери 1826302020109285354412831691872EQca29aXD9v2XJX0xmN[/b]
Върнете се в началото Go down
https://my-life-horses.bulgarianforum.net/forum.htm
horses_are_beauty
Admin
Admin
horses_are_beauty


Брой мнения : 357
Join date : 11.03.2008
Age : 28
Местожителство : София, Drujba City

Хафлингери Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Хафлингери   Хафлингери Icon_minitimeЧет Сеп 09, 2010 8:40 pm

И аз, макар и по лични наблюдения да са много проклети животни. А може би просто са злопаметни. Кой знае? Просто имахме един хафлингер, който се държеше много добре с мен. Никога не се е опитвал да ми направи нещо, въпреки че го правите с другите. Дори със стопанина си - хвърли го веднъж докато били на полска езда (беше си счупил нещо, падайки от малко над метър Laughing ). Може би усещаше, че го обичах.. Докато го яздех, т.е. докато не го отведоха, нито веднъж не се е опитвал да ме хвърли, хапе, рита или нещо подобно...
Върнете се в началото Go down
http://www.my-life-horses.bulgarianforum.net
Sponsored content





Хафлингери Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Хафлингери   Хафлингери Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Хафлингери
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Horses :: Horses :: Породи-
Идете на: